عمومی عمومی .

عمومی

دلایل کجی و به هم ریختگی دندان ها

این مقاله به طور ویژه مخصوص ساکنین استان فارس است که برای رفع به هم ریختگی و بی نظمی دندان های خود در جست و جوی یک دندانپزشک متبحر هستند. از این رو ما تصمیم داریم لیستی از بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز را با ذکر مشخصات و آدرس و شماره تماس به شما معرفی نماییم، پس در ادامه با سایت دندانپزشکا همراه ما باشید. ارتودنسی یکی از روش های تخصصی برای ایجاد نظم در دندان ها و متقارن سازی آن هاست. در ضمن بسیاری از ناهماهنگی ها و عقب و جلو بودن فک با ارتودنسی قابل حل هستند و نیازی به جراحی ندارند.دلایل کجی و به هم ریختگی دندان ها

یکی از مشکلاتی که برای دندان ها به وجود می آید و باعث به وجود آمدن ظاهری ناخوشایند برای افراد می شود، به هم ریختگی و کجی دندان هاست. همه افراد تمایل دارند تا دندان هایی صاف و یک دست و شفاف داشته باشد. کج شدن دندان ها دلایل مختلف دارد، ولی در هر صورت نتایجی هم چون مشکل در گفتار، پوسیدگی سریع تر دندان ها و تغییرات ظاهری را برای فرد به همراه دارد. از جمله عللی که باعث بی نظمی دندان ها می شود عبارتند از:

فشار و نیروهای ناشی از جویدن و قورت دادن غذاها و یا خوردن غذاهای مضر مثل نوشابه که باعث آسیب به پلاکت دندان ها می شود و در نهایت حالت دندان ها را ممکن است تغییر دهد.
عدم ترتیب در رعایت بهداشت دهان و دندان که باعث بیماری هایی مثل تخریب بافت پشت دندانی می شود و جابجایی و کجی دندان در لثه را به همراه دارد.
ترکیدن و شکستگی دندان ها به دلیل ضربه و صدمات مختلف
علل ژنتیکی و ارثی که مهم ترین عامل کجی دندان هاست.
بروز مشکلات در رشد و توسعه فک و دندان ها که از همان ابتدای رشد دندان های دائمی رخ می دهد.
کوچک بودن فک اجازه رشد مناسب دندان ها را نداده و دندان ها از دوره کودکی کج و یا ناهنجار از لثه بیرون می آیند.
استفاده از سیگار، الکل و مواد مخدر که به سلامت دهان و دندان آسیب می‌ زنند.
حال برای کسانی که با کجی دندان مواجه هستند، این سوال پیش می آید که چگونه دندان های صاف و یک دست داشته باشیم؟ راه حلی که در تمامی این موارد به کار گرفته می شود، ارتودنسی است. بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز با استفاده از براکت ها و روش های موجود باعث جای گیری درست دندان ها می شود و نظم را به دندادن های بیمار خود برمی گرداند.

ویژگی های بهترین دکتر ارتودنسی
بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز از ویژگی ها و مشخصاتی برخوردار است که ملاک انتخاب او از طرف بیماران می شود. دندانپزشکان باید از نظر نوع عملکرد و تخصص خود طوری شناخته شوند که بیماران بتوانند با اطمینان خاطر روند درمان خود را پیگیری کنند. ویژگی های متخصصین ارتودنسی عبارتند از:

 • داشتن دانش و تخصص در حوزه ارتودنسی و تمامی روش های درمانی مرتبط با آن
 • توانایی تشخیص و درمان مشکلات مختلف دندانی و فکی
 • آشنایی با اصول نصب براکت های فلزی، سرامیکی، لینگوال، متحرک و دیمون
 • داشتن تجهیزات و تکنولوژی های پیشرفته جهت ارائه خدمات بهتر و موثرتر
 • توانایی برقراری ارتباط و ارائه راهنمایی های لازم به بیماران جهت حفظ سلامت دهان و دندان پس از درمان
 • احترام به حقوق بیماران و رعایت اصول اخلاق حرفه ای در ارائه خدمات
 • توانایی برقراری ارتباط مؤثر با بیماران و خانواده های آنها به منظور اطلاع رسانی دقیق و صحیح در مورد درمان های لازم
 • قابلیت کار در تیم و همکاری با دیگر متخصصین به منظور ارائه خدمات بهتر و کامل تر به بیماران.

رژیم غذایی مناسب بعد از ارتودنسی

بعد از انجام ارتودنسی تا پایان دوره درمان دیگر مثل قبل نمی توان هر نوع مواد غذایی را استفاده نمود و باید قوانین مربوط به تغذیه و رژیم غذایی مناسب در ارتودنسی را رعایت کرد.

 • رعایت تغذیه سالم و متنوع با مصرف مواد غذایی سخت و خشک کم تر
 • استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان مناسب برای ارتودنسی
 • استفاده از آب دهان شستشویی با ترکیبات ضد باکتری جهت پاکسازی دهان و جلوگیری از تشکیل پلاک
 • استفاده از کاردرمانی های جایگزین برای مواردی که نیاز به مصرف مواد غذایی سخت و خشک دارند
 • رعایت فاصله زمانی بین وعده های غذایی و محدود کردن مصرف شیرینی، نوشیدنی های گازدار و سایر مواد شیرین
 • رعایت تمیزی دهان و دندان با شستشوی دورانی و استفاده از فلوراید جهت حفظ سلامت دندان ها
 • مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز در صورت بروز هرگونه علائم ناشی از درمان ارتودنسی.

مراحل کار بهترین دکتر ارتودنسی

ارتودنسی برای افرادی که دندان های نامرتبی دارند یکی از اقدامات ضروری است. ظاهر ناپسند دندان ها نه تنها باعث نارضایتی فرد از چهره خود می شود بلکه بر روی اعتماد به نفس او تاثیر خواهد داشت. در وهله اول فرد باید خود را برای انجام ارتودنسی آماده کند. سعی کنید دندانپزشک ماهری را برای ارتودنسی دندان های خود انتخاب کنید. بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز با معاینه از وضعیت دندان ها مطلع شده و به بیمار خود مشاوره ارائه دهد.دندانپزشک باید موقعیت دندان ها، سن و سال بیمار، نوع درمان و طول درمان را مد نظر قرار دهد.

در وهله بعدی دندانپزشک با تهیه عکس رادیولوژی، موقعیت قرارگیری دندان، ریشه ها، بیماری های لثه، پوسیدگی ها و ترمیمی های دندان باید روش درمانی خود را انتخاب کند. دندان ها قبل از ارتودنسی باید تمیز و خشک شوند. متخصص ارتودنسی با پالیش زدن دندان، سطح آن ها را زدوده و برای نصب براکت ها آماده می کند. اگر سطح دندان تمیز و خشک نباشد امکان لغزیدن براکت وجود داشته و موجب کج شدن دندان می شود.

پس از معاینه اولیه و تمیز کاری دندان اجرای ارتودنسی آغاز می شود. ارتودنسی ها در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد که در نوع ثابت آن بر خلاف نوع متحرک جا به جایی صورت نمی گیرد. ارتودنسی با براکت فلزی، سرامیکی، لینگوال، دیمون و متحرک نصب و اجرا می شود. انجام ارتودنسی با توجه به نوع براکت و سیم به روش های متفاوتی انجام می شود. دندانپزشک با نصب براکت ها بر روی سطح دندان و اتصال آن ها به یک دیگر این امکان را فراهم می کند که دندان ها در جای درست خود قرار بگیرند.

بیمار در مدت زمان درمان باید به طور مرتب به دکتر خود مراجعه کرده و از وضعیت دندان هایش اطلاع یابد. پزشک در هنگام اتصال براکت ها به یک دیگر و به فک باید قالب مناسب دندان را استفاده کند. ارتودنسی های متحرک این قابلیت را دارند که توسط بیمار از دهان خارج شده و دوباره نصب شوند اما در ارتودنسی ثابت این شرایط وجود ندارد. ریتینر یا نگهدارنده از اجزای مهم در ارتودنسی دندان است که باید با توجه به نوع درمان به طور دائمی یا موقت در دهان جای بگیرد.


ارتودنسی لینگوال چیست؟
ارتودنسی لینگوال که توسط بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز قابل انجام است، یک روش درمانی برای اصلاح قوس دندان است که در آن براکت ها و سیم های ارتودنسیک در داخل دهان و در قسمت پشتی دندان ها قرار می گیرند. در این روش، براکت ها و سیم ها به جای قرار گرفتن در قسمت بیرونی دندان ها، در قسمت داخلی دهان و در مقابل زبان قرار می گیرند. این روش برای افرادی که نمی خواهند براکت ها و سیم های ارتودنسی را در قسمت بیرونی دهان خود داشته باشند، مناسب است.

اردتونسی لینگوال در دو نوع نامرئی بوده و ظاهر دندان ها با براکت ها زشت نمی کند. این روش ارتودنسی به دو روش سنتی و مدرن انجام می شود. ارتودنسی لینگوال بر روی تغییر سبک زندگی اثری نذاشته و مشکلات تمیز کردن، استفاده از سازهای دهانی، خوردن غذاهای نرم و بار منفی ارتباط اجتماعی را به وجود نمی آورد. همچنین در این روش بیماران درد کم تری را متحمل می شوند. دوره درمان ارتودنسی لینگوال دندان ها 20 الی 24 ماه به طول می انجامد.

کلام آخر

ارتودنسی روشی برای تنظیم جایگاه دندان ها و رفع به هم ریختگی آن هاست. ما در این مقاله در مورد ارتودنسی و علل آن و رژیم غذایی مناسب صحبت کردیم و با معرفی 10 تا از بهترین دکتر ارتودنسی در شیراز سعی کردیم کمکی به متقاضیان این اقدام دندانپزشکی کنیم. از همراهی تان سپاس گزاریم و منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما در سایت دندانپزشکا هستیم.


برچسب: دندانپزشکا، ارتودنسی، به هم ریختگی دندان،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ساعت: ۰۳:۰۵:۰۶ توسط:مریم موضوع: نظرات (0)